چه مدت شکنجه پزشکی اوتیسم کودکان

چه مدت: شکنجه پزشکی اوتیسم کودکان خانواده دانشگاه اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی چرا عربستان به گشایش روابط با کشور عزیزمان ایران و عراق متمایل شده است است؟

عبدالباری عطوان تحلیل کرد آیا عربستان به گشایش روابط با کشور عزیزمان ایران و عراق متمایل شده است است؟ 

چرا عربستان به گشایش روابط با کشور عزیزمان ایران و عراق متمایل شده است است؟

چرا عربستان به گشایش روابط با کشور عزیزمان ایران و عراق متمایل شده است است؟

عبارات مهم : ایران

عبدالباری عطوان تحلیل کرد آیا عربستان به گشایش روابط با کشور عزیزمان ایران و عراق متمایل شده است است؟

سردبیر روزنامه رأی الیوم، به تحلیل دلایل عربستان سعودی جهت اتخاذ سیاست تعاملی در قبال کشور عزیزمان ایران و کشورهای همسو با این کشور و گشایش روابط با پایتخت کشور عزیزمان ایران پرداخته است.

چرا عربستان به گشایش روابط با کشور عزیزمان ایران و عراق متمایل شده است است؟

به گزارش صدا و سیما، عربستان سعودی در حال اتخاذ سیاست تعاملی در قبال کشور عزیزمان ایران و کشورهای همسو با این کشور و گشایش روابط با پایتخت کشور عزیزمان ایران هست.

عبد الباری عطوان سردبیر روزنامه رای الیوم، با تاکید بر عوض کردن رویکرد عربستان در قبال کشور عزیزمان ایران و اتخاد موضع تعاملی با تهران، سرمقاله امروز خود را به مصافحه عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی با محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در حاشیه نشست شرکت همکاری اسلامی در استانبول تخصیص داده شده است داد و نوشت: اینکه دو روز گذشته تاکید کردیم که عربستان سعودی در حال اتخاذ سیاست تعاملی و باز در قبال کشور عزیزمان ایران و کشورهای همسو با این کشور هست، طالع بینی و پیش گویی نکرده بودیم آیا که اقدام شاهزاده محمد بن سلمان جانشین پادشاه سعودی، به ارسال دعوتنامه جهت مقتدا صدر به منظور سفر به عربستان و استقبال گرم از وی بلافاصله بعد از ورود به خاک این کشور، خود موید این رویکرد ناگهانی عربستان است.

عبدالباری عطوان تحلیل کرد آیا عربستان به گشایش روابط با کشور عزیزمان ایران و عراق متمایل شده است است؟ 

عطوان افزود: مصافحه دیروز آقای جواد ظریف وزیر خارجه کشور عزیزمان ایران و آقای عادل الجبیر همتای سعودی وی آن هم بعد از سالها چالش و وجود مسئله میان دو کشور، تاییدی دیگر بر بروز این عوض کردن در موضع عربستان سعودی است که «گفتگو» و دیپلماسی را بر رویارویی و شدت یافتن کشمکش های رسانه ای ترجیح داده است و چه بسا بروز این مسئله (اتخاد موضع تعاملی جایگزین مقابله) آن هم بعد از گذشت فقط چند روز از سفر پادشاه عربستان به مغرب جهت سپری کردن مرخصی طولانی مدتش در این کشور و واگذار کردن امور کشور به ولی عهد، توصیه ای است که در نوع خود دربردارنده معانی و مفاهیم زیادی است.

در ادامه سرمقاله عطوان آمده است: ما به دنبال آن نیستیم که راجع به این تحول و نتیجه های آن چندان مبالغه کنیم ولی بعد از آن که محمد صالح بن طاهر بنتن وزیر حج و اوقاف عربستان دعوتنامه ای به مدیر شرکت حج و زیارت کشور عزیزمان ایران جهت سفر به عربستان و بحث و مشورت در زمینه علت عدم حضور حجاج ایرانی جهت انجام فریضه حج در سال گذشته فرستاد، مشخص بود که مسئولان سعودی به نوعی خواهان تعامل و گشایش در روابط با کشور عزیزمان ایران هستند.

در این چارچوب، همه موانع، پرسشها و سوء تفاهم هایی که باعث جلوگیری از اعزام حجاج ایرانی به عربستان شده است بود، برطرف شد و همه شروطی که جهت سفر حجاج ایرانی وضع شده است بود لغو شد. همچنین روند صدور روادید جهت حجاج ایرانی بدون هیچ مانعی از طریق سفارت سوئیس در پایتخت کشور عزیزمان ایران که حافظ منافع عربستان در کشور عزیزمان ایران هست، تسهیل شد.

چرا عربستان به گشایش روابط با کشور عزیزمان ایران و عراق متمایل شده است است؟

علاوه بر این، عنوان تظاهرات برائت از مشرکان و تظاهرات علیه سیاست های آمریکا با رضایت دو طرف و بدون اعلام شرح آن، حل و فصل شد. حتی اخباری شبه تایید شده است حاکی است که مسئله دیگر یعنی پرداخت غرامت عربستان به خانواده های حجاج ایرانی که در اتفاق منا در عربستان کشته شدند، در سکوت کامل حل و فصل شد. همه این دستاوردها در صورتی که نرمشی از سوی دو طرف بویژه از طرف عربستان وجود نداشت، امکان پذیر نبود.

تصاویر دست دادن وزرای خارجه کشور عزیزمان ایران و عربستان در حاشیه نشست فوق العاده وزرای خارجه کشورهای عضو شرکت همکاری اسلامی در استانبول، با سرعت بسیار بالایی در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … منتشر شد.

عبدالباری عطوان تحلیل کرد آیا عربستان به گشایش روابط با کشور عزیزمان ایران و عراق متمایل شده است است؟ 

وزرای خارجه دو کشور بعد از دست دادن با یکدیگر، در فضایی دوستانه همراه با لبخند، که همگان را حیرت زده کرد، صحبتی هم با هم داشتند. آقای ظریف دست دادن همتای عربستانی و در آغوش کشیدن یکدیگر را اقدامی عادی در عرف دیپلماتیک دانست و افزود علت این کار احترام متقابل و دوستی دیرینه میان وی و عادل الجبیر بوده است.

عطوان افزود: بله دوستی قدیمی وجود دارد ولی این دوستی بیش از سه سال است که با هیچ مصافحه ای همراه نبوده است جهت اینکه روابط میان کشور عزیزمان ایران و عربستان بعد از یورش به سفارت عربستان در پایتخت کشور عزیزمان ایران بویژه سوزاندن محتویات آن، متشنج شده است و تا حد تهدیدهای مستقیم و قطع روابط پیش رفته است.

چرا عربستان به گشایش روابط با کشور عزیزمان ایران و عراق متمایل شده است است؟

معتقد نیستیم که آقای الجبیر بدون چراغ سبز مسئولان بلند پایه در ریاض، به دست دادن با آقای ظریف آن هم جلوی دوربین ها، اقدام کرده باشد بلکه این اقدام در چارچوب رویکرد تازه عربستان مبنی بر کم کردن تنش با «دشمن» ایرانی بوده است و هر کسی به چیزی غیر از این اعتقاد باشد، عربستان و چگونگی تصمیم گیریها در این کشور را نمی شناسد.

سوالی که در اینجا مطرح می شود، این است آیا عربستان این اقدام ناگهانی را در قبال کشور عزیزمان ایران و مسئولان شیعه عراق اتخاذ کرده است؟ آیا ارتباطی میان این رویکرد تعاملی عربستان و بحران با قطر وجود دارد؟

سوال دیگری که از پرسش نخست گرفته می شود این است که آیا این مصافحه میان وزرای خارجه دو کشور، زمینه را جهت مصافحه ای دیگر میان شاهزاده محمد بن سلمان و آقای عبد الملک بدرالدین رهبر جریان انصار الله یمن به عنوان گامی در جهت توافق صلح که به جنگ دو سال و نیمه در این کشور آخر دهد، مهیا خواهد کرد؟

ما هیچ پاسخ فوری به این دو پرسش نداریم بلکه ترجیح می دهیم درنگ و صبر کنیم ولی اتفاقی که رخ داده، تحولی مهم است و ما را بر آن می دارد که بروز گشایش در روابط میان کشور عزیزمان ایران و عربستان را در آینده بعید ندانیم و چه بسا این عنوان بر جنگ در سوریه نیز تاثیر گذار باشد یعنی ممکن است دو طرف به این درک برسند که گفتگو و تفاهم در هر موضوعی، بسیار کم هزینه تر و کم ضررتر خواهد بود.

عطوان در آخر این سرمقاله نوشت: باید از انتفاضه مسجد الاقصی تقدیر کنیم که زمینه را جهت تحقق این معجزه فراهم کرده است.

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | عربستان | عربستانی | عربستان سعودی | وزیر خارجه کشور | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs